Obezite hastalığı nedir

Obezite hastalığı nedir

Obezite hastalığı vücuda alınan kalori miktarının harcanandan fazla olması nedeni ile vücutta yağ miktarının çoğalması ile ortaya çıkan bir hastalık türüdür.Tüketilen besinlerle alınan enerji harcanan enerjiden fazla ise kilo alımı meydana gelmektedir.Obezite yani şişmanlık bulunmuş olduğu vücuda bir çok hastalığa da yol açmaktadır.

Peki kendinizin şişman olduğunu tıbbi olarak nasıl anlayabiliriz? Bu Sorunun kolay bir cevabı mevcuttur.Kilonuzu boyun uzunluğunuzun karesine bölünmesi ile vücudun kitle indeksi ölçülmektedir.Bunun birimi kg/m2 dir. Sonuç 25 üzeri ise fazla kilolusunuz 30 üzeri ise kesinlikle obetize hastalığınız var demektir.

Peki obezite’ye nedenleri ne diye soracak olursak ; en büyük nedenlerinden biri aşırı yemek yemektir.Aşırı yemek yemeğe de psikolojik sorunlarda neden olabilir.Bir diğer neden ise genetik faktörlerinde şişmanlığa yol açma olasılığı kanıtlanmıştır.

Obezite tedavisine ise tek çözüm en güvenilir çözüm diyettir.Diyetimiz az kalorili olması lazımdır ve diyeti dengeli şeklide uygulanması gerekmektedir.Bilindik diyetler kafanıza göre yapılmamalıdır.( kaynaj estetik cerrahi) Diyetinizi belirlemek için bir profesyonel diyet uzmanı veya doktorunuza giderek size uygun diyeti öğrenebilirisiniz.

Sağlıklı hayatlar..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.