Pi Sayısı Nedir?

Pi Sayısı Nedir?

pi sayısı nedir

pi sayısı nedir

Matematikte pi sayısı nedir sorusuna cevap bulmak artık çok kolaydır. Bu oran ezber olarak 3.14 olarak bilinir. Her matematikçi için matematik işlemlerinde büyük önem taşıyan pi sayısı birçok hesaplamada kullanılır. Pi sayısının kullanımını gerektiren bu hesaplamalar daireler , yaylar , pendulumlar için gereklidir.

Yaygın olarak kullanılan 3.14 pi sayısı ilk bakışta normal biri için çok büyük birşey ifade etmesede gerekli olduğu yerler için çok anlamlıdır. Kendi kendinizede bulabiliceğiniz pi sayısını evinizde elinize dairesel bir cisim alarakta hesaplayabilirsiniz. Ve yine ulaşacağınız sonuç 3.14 ‘tür. Pi sayısının tarihçesini merak edenler için , pi sayısının Babillilerden beri bilindiği düşünülmektedir.

Fakat farklı uygarlıklar pi sayıları için farklı sayılar kullamışlardır.İrrasyonel bir sayı olup olmadığı uzunca yıllar araştırılan pi sayısı , 1761 yılında ise Johann Heinrich Lambert’in ispatıyla irrasyonel bir sayı olduğu ispatlanmıştır.

Basitçe ve kısaca 3.14 olarak ifade edilen pi sayısı virgülden sonra sonsuz basamakta sayılara sahiptır aslında . Şu ana kadar hesaplanabilmiş olan pi sayısı virgülden sonra 73 milyar basamak olduğunu göstermektedir. Pi sayısının gerçek değerini hesaplamak ve ifade etmek için periyodik olarak tekrar etmeyen sonsuz sayıda basamağa ihtyaç duyulur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.