Piyanist

Piyanist

piyanist

piyanist

Rnald Harwood‘un senaryosunu yazdığı 2002 Fransa-Almanya-Polonya yapımı,usta yönetmen Roman Polanski’nin beyaz perdeye aktardığı dram türünde film.Film Wladsylaw Szpilman‘ın gerçek hayat hikayesini konu edinmektedir.Filmin müziklerini Wojciech Kilar yapmıştır.Başrolleri Adrian Broody ve Thomas Kretschmann paylaşmaktadır.filmde Wladslyaw Szpilman’a Adrian Broody hayat vermiştir.En iyi film dalında oscara aday gösterilmiş,Cannes film festivalinde de Altın Palmiye ödülüne sahip olmuştur.

Piyanist Filmi Konusu

Piyanist, 2. Dünya Savaşı’nda gettodan saklanarak hayatta kalmayı başaran yahudi bir piyanistin gerçek hayat öyküsünü anlatıyor. Wladslyaw, Almanlar’ın Polonya’yı işgali sırasında ülkesinin genç ve önde gelen yeteneklerinden biri olarak Varşova Radyosu’nda çalışmaktadır.Konserleri ve besteleriyle ülkesinin gözde müzisyenlerindendir.

Yahudilerin trenlere bindirilerek toplama kamplarına yollandığı sırada,önceden tanıdığı ve üstün yeteneğini unutamayan bir subay tarafından sıradan çıkarılır.Tüm ailesini toplama kamplarında kaybeden Spilzman Polonyalılar tarafından korunarak ve çoğu zaman açlıkla mücadele ederek Varşova’nın kurtulmasını bekler ve hayatta kalmayı başarır.

Bu arada belirtmeliyim ki Roman Polanski’nin annesi Auschwitz kampında hayatını kaybetmiş babası ise Mauthousen kampından kurtulmuştur. Söylenirki Polanski Spilzmanle aynı dönemlerde benzer bir mücadele vererek hayatta kalmıştır ve filmi bu yüzden büyük bir duyarlılıkla kotarmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.