Risk Oranı Bayanlarda Daha Yüksek

Risk Oranı Bayanlarda Daha Yüksek

Çinlilerin yaptığı bir araştırmaya göre amfizem ve kronik bronşit gibi akciğer hastalıklarının görülme ihtimali sigara içen hanımlarda erkeklere göre daha yüksek ihtimal.

Nanjing Tıp Üniversitesi’nden Dr. Fei Xu, Çin’de ölüm nedenleri arasında akciğer hastalıklarının büyük oran taşıdığını tespit etmiştir.

kronik bronşit

kronik bronşit

Yapılan araştırmaların ardından eşitli akciğer hastalıkları olan 1743 kişi ile benzer sayıdaki sağlıklı insanların raporları karşılaştırmalı olarak incelendi. Yapılan araştırmaya göre incelenen erkeklerin yüzde 50’sinden fazlasının, kadınların ise yüzde 5,3’ünün sigara kullandığı belirtildi.

Araştırmada, az sayıda sigara kullananlardaki hastalık riskinin yüzde 40, orta dereceli içicilerde yüzde 55, ağır içicilerde ise yüzde 77 daha fazla olduğu tepsi edildi.

Bayan sigara içicilerinin ise erkeklere göre yüzde 20 daha fazla risk taşıdıkları ifade edildi.Bilim adamları, hastalık riskinin bayanlarda fazla olmasının doğal sebebinin henüz bilimsel olarak ispatlanmış bir nedeni olmadığını belirttiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.