Saç dökülmesini önlemenin yolları

New York’taki Garden City Dermatology ‘nin Yöneticisi Ted Daly, her gün 100 saç teli kaybetmenin doğal olduğunu söylüyor. Ama birdenbire daha fazla miktarda saçın küvette yüzmeye başlarsa bir sorun var demektir.

Doğum sonrası meydana gelen hormonal değişimler, doğum kontrol hapı kullanmaya başlamak ya da bırakmak, aşırı stres gibi etmenler geçici saç dökülmesine neden olabilir.

Belki de sorun vitamin eksikliğinden kaynaklanıyordur. Saçların sağlıklı uzayabilmesi için demir, çinko, B12 ve D Vitaminlerine ihtiyacı vardır.

Doktorla görüşüp bu maddelerin eksik olup olmadığını anlamak üzere bir kan testi yapılmasını istemek gerekebilir. Eğer eksiklik çıkarsa, beslenme planına biraz daha protein eklenmeli ya da günlük besin takviyesi almaya başlanmalıdır.

Genel olarak kadın saçları erkek saçları kadar fazla ve kel kalacak şekilde dökülmezler. Buna rağmen saç dökülmesi saçta yıpranma olduğunun ciddi bir kanıtıdır ve doktora görünmek için önemli bir sebeptir.

Saç dökülmesi stres nedeni ile şehirli kadınlarda daha çok görülür. Genellikle iş hayatında 20. Yılını geçiren bir kadın tüm saçlarının 3’te birini kaybetmiş olabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.