sabit disk nedir

Bilgisayar ortamı içerisinde çeşitli verilerinizin saklanması açısından sabit disk önemli bir yer kaplar. Bilgisayarın olmazsa olmazı olarak görülen sabit disk, Hard Disk veyahut HDD olarak tanımlanmaktadır. Teknolojinin ilk başlarında üretimi sağlanan sabit disk, ilk zamanlarda görünüm olarak hem büyük hem de ağırlık açısından da yüksek ağırlıktaydı.

Ancak ilerleyen teknolojiyle beraber büyüyen sabit disk, içerisine saklanabilecek veri boyutlarının yükseltilme durumuyla beraberinde aynı zamanda sabit diskin kendisinin küçültülmesi de sağlanmıştır. Günümüzde cep telefon içerisinde sığacak şekilde üretimleri bile yapılmaktadır.
Ses, görüntü ya da yazılımların rahatlıkla saklanabileceği bir bilgisayar parçası olan sabit disk, içerisinde uzun yıllar boyunca bilgilerin saklanabilir özelliğini sizlere sağlayan teknolojinin nimetlerinden birisidir.

Bilgisayar içerisinde çok farklı şekilde işleyişi olan sabit disk, yeri geldiğinde RAM’lerin bilgisayar içerisinde geçici olarak sağladığı bellekleri de kullana bilirliğini göstermekte ve yaşatmaktadır. Aynı zamanda sadece bilgisayar içerisinde sabitlenmiş olarak değil dilediğiniz zaman tanışabilir şekilde de günümüzde yapılan sabit disklerden satın alarak harici bir şekilde kullanımını yapabilirsiniz. Böylelikle önemli dosyalarınızı bu disk içerisinde barındırarak, yanınızda götürebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.