sağlıklı gebelik

Sağlıklı Bir Gebelik İçin Yapmanız Gerekenler

Anne adayları en çok gebelikte bir problem yaşamaktan korkarlar. Sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmek bir nevi anne adayının elinde olan bir durumdur. Her şeyden önce gebeliği bir hastalık, hayatınızı kökten değiştirmeniz gereken bir dönem olarak kabul etmemeniz gerekir. Zira, gebeliği de tüm olağan şeyler gibi hayatın olağan akışı içinde yaşamanız gereken bir durum olarak kabul etmeniz, kendinizi kısıtlamamanız ve hayatınıza gebelikten önce nasıl devam ediyorsanız öyle devam etmeniz gerekir. Ancak bütün bunları yaparken dikkat etmeniz gereken noktaları unutmamanız sağlıklı bir gebelik yaşamanızı sağlar.

sağlıklı gebelik

sağlıklı gebelik

Sağlıklı Bir Gebelik Dönemi İçin Yapmanız Gereken Şeyler

Sağlıklı bir gebelik dönemi yaşamak istiyorsanız gebelikten önce doktor kontrolünden geçmelisiniz. Ola ki gebelikten önce bir kadın-doğum uzmanına başvurmadıysanız mutlak gebe olduğunuzu öğrenir öğrenmez uzman bir doktora başvurmalı, rutin kontrollerinize başlamalısınız.

Gebelikte doktorunuzun tavsiye ve önerilerine uymayı ihmal etmeyin. Doktorunuz dışında arkadaş çevrenizden, ailenizden duyduğunuz kulaktan dolma bilgilere aldırış etmemelisiniz. Eğer sigara ve alkol alışkanlığınız varsa gebelik süresince ve emzirme döneminde bu alışkanlıklarınızdan vazgeçmeniz gerektiğini hatırlatmamıza gerek yok.

sağlıklı gebelik

sağlıklı gebelik

Sigara içen anneler arasında erken doğum ve düşük kilolu bebek doğumlarına daha sık rastlanıyor. Bebeğinizin sağlığını riske atmak istemezsiniz öyle değil mi? Gebelikte yapılan yanlışlardan birisi de gereğinden fazla beslenmektir. Gebe olmak sizin çok fazla yemek yemenizi ve anormal derecede kilo almanızı gerektirmiyor. Bu nedenle doktorunuz tarafından verilen diyet listesine uyun. Fazla tuzlu ve şekerli gıdalardan uzak durun. Dondurulmuş ürünleri tercih etmeyin. Et ve et ürünlerini çiğ tüketmemeye özen gösterin. Taze sebze ve meyve, süt ve süt ürünlerini yeterli miktarda tüketin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.