Şekere ihtiyacımız yok

Türk toplumunda şeker tüketimi bir hayli fazladır. Günlük tükettiğimiz besinler arasında bolca ekmek, şeker ve tuz bulunur. Oysa sağlık açısından son derece yanlış bir beslenme düzenidir bu. Zararlı şeker ürünleri (sofra şekeri, hazır meyve suları, pasta, kek, çikolata, helva, şekerli bisküvi vs..) yüksek kalori içeren ürünlerdir ve başta diş çürüklerine yol açabileceği gibi, obeziteye, kalp ve damar hastalıklarına, bağırsak rahatsızlıklarına da yol açabilir.

şeker

şeker

Vücudumuzun elbette şekere gereksinimi vardır fakat vücudumuzun kesinlikle zararlı şeker ürünlerine gereksinimi yoktur. Şekeri yalnızca sofra şekeri olarak algılamamak gerekir. Şeker yediğimiz çoğu bitkinin bünyesinde bulunur. Yediğimiz meyvelerde sebzelerde yüksek oranda şeker bulunmaktadır. Ve bunlar vücudumuzun şeker ihtiyacını karşılayabilecek en sağlıklı ürünlerdir.

Sağlıklı ve düzenli bir öğün düzeni ekstra şeker ihtiyacımızı zaten ortadan kaldıracaktır, yiyeceklerimizin protein ve karbonhidrat ağırlıklı olması hem gereken gücü ve enerjiyi verir hem de sağlığımız açısından daha iyi olacaktır.

Arada yenen keyif çikolatalarının vücudumuza büyük zararları yoktur. Fakat hayatımızdan kademeli bi şekilde şeker ürünlerini çıkarabilirsek gerçekten artık canımızın bu ürünleri hiç istemediğini görürüz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.