Sosyal fobi nedir ?

Çekingenlik hastalık değil karakterdir. Her insanın karakteri farklıdır, kimi insanlar oldukça rahat iken kimi insanlar da çekingendir. Bu bir hastalık değil, kişinin kendi karakteristik özelliğidir.

İstisna olarak psikolojik bozukluklar sonucunda da nadir de olsa çekingenlik görülebilir.

Bu durumu yaşayan kişi tüm hayatı boyunca bunun etkisini görebilir ve toplumdan uzak bir birey haline gelebilir.

Sosyal fobi nedir ?

Sosyal fobi nedir ?

O yüzden bu gibi durumlarda kesinlikle bir uzmandan yardım alınması şarttır. Bir çok kişinin farfklı konularda çekingen olduğu gözlenir, bu gayet doğaldır ancak çok ileri gidip fobi derecesine gelmemelidir.

Bu duruma sosyal fobi denir ve genel olarak aile tarafından aşırı baskıya maruz kalan çocuklarda görülür. Özellikle ülkemizde bu durum oldukça yaygındır.

Çoğu birey bu durumu kendi içinde halletmeye çalışmaktadır, içine kapanır ve durumu çözmeye çalışırlar ancak bu yanlış bir yöntemdir.

Bu gibi durumlarda yapılacak ilk şey uzman bir psikologdan yardım almaktır, sosyal fobi ciddi bir psikolojik bozukluk sayılabilir.

Ebeveynler bu gibi durumlarda çocuklarını kesinlike bir uzmana göstermeli ve yardım almalıdır, aksi taktirde hayatı boyunca üzerinden atamayacağı ciddi rahatsızlıklarla karşılaşılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.