Suyun insan hayatındaki yeri

“Hayat = su” mantığı asla unutulmamalı ve her insanın vücudunun %50’sinin sudan oluştuğunu bilmeliyiz. Böyle bir durumda suyun yaşamımız için ne kadar büyük bir etken olduğunu artık biliyor olmamız gerek. Günlük olarak her bireyin en az 3 litre su içmesi gerekmekte olup günlük vücuda alınan besinlerle beraber kötü toksinlerin atılması için de su önemlidir.

Vücudunuzun çeşitli alanlarında ki fonksiyonlarının çalışması, devam edebilmesi için suyun yaşamımızda büyük bir yeri vardır. Bir insan ortalama olarak birkaç hafta boyunca yemek yemeyip aç kalarak dayanabilir.

su içen insan

su içen insan

Ancak bu durum su için geçerli değildir. Bir insan en fazla 2-3 gün susuz kalabilir, eğer 2-3 gün sonrasında susuzluğu devam ederse, ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir.

Yeterli miktarda gün içerisinde alınmayan su, insanlarda hafızada bozukluktan yorgunluğuna bir konuya dikkat verememeden baş ağrılarına kadar birçok çeşitlilikte rahatsızlık sorunları meydana gelebilir. Yorgunluk sebebi, bünyenin su eksikliğinden dolayı enerji üretememesi bu nedenle de halsiz – yorgun kalması gibi sorunlar olabilir.

Suyun yeterli derece de alınmadığı zamanlarda aynı zamanda kilo alma problemleri de meydana gelebilir. Bağışıklık sisteminde ve vücut direncinde de yine su etkili olup eksik alındığında maalesef direncinin azalması gözlenebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.