Tarih Nedir?

Tarih Nedir?

tarih

tarih

Tarih; insan toplumlarının kültür ve medeniyetlerini bir zamana ve mekana dayanarak doğru bir şekilde gösteren, çeşitli ilişkilerini ve hayatlarını anlatan bir bilimdir.

Tarihi olaylar arasnda yer alıp, tarih biliminin konusunu oluşturan etmenler şunlardır:

İnsanoğlunun yaşayışları; site, klan, devlet, imparatorluk gibi sıralayabiliriz.
Birbirleri arasında yaptığı savaşlar ve barış anlaşmaları.
Ve son olarak kurduğu medeniyetler. Bunları; hükümet ve idare, hukuk, akerlik, din, ticaret, tarım, güzel sanatlar vb. olarak sıralayabiliriz.

Eğer bir tarih olayı zaman ve mekan gösterilerek inceleniyorsa zaman ölçüsü olarak ay,yıl ve gün kullanılır. Bunun bu şekilde olmasının en büyük sebebi zaman içerisinde olan olayların birbirine karışmasını önlemek ve yaşanmış bir olayın başka bir olayla olan etkisinin anlaşılabilmesini sağlamak amacıyladır. Tabii ki zamana duyulan önem gibi ilgili şartlar içinde mekanında önemi büyüktür.

Tarihin işlenmeye başladığı zaman dilimi insanlığın dünya üzerine gelmesinden çok sonradır. Tari; yazının bulunmasıyla işlenmeye başlanmıştır. Yazının bulunması da yaklaşık olarak 5 – 6.000 yıl önce olduğuna dikkati çekersek, tarihin işlenmesi insanın 50.000 yıllık ömrü olduğunu varsaydığımızda ufacık bir dilime denk gelmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.