Telefonun Tarihçesi

Telefonun Tarihçesi

telefon

telefon

Günümüzde insanlar arasındaki en büyük iletişim aracı olan telefon 1876 yılında Amerikalı mucit Alexander Graham Bell tarafından icat edilmiştir. Tün hayatını sağırların eğitimine yardımcı olmaya atayan Bell mors alfabesi kullanılarak yapılan telgraf ile iletişimi geliştirmek için çeşitli yöntemleri denemiştir.

Ses dalgalarını elektrik akımına dönüştürerek iletişim sağlayabileceğini düşünen ve bunun üstünde çalışan Bell bunun üzerine çalışırken tamamen şans eseri kullandığı asidin pantolonuna dökülmesi sonucu kendisine asistanlık yapan Thomas Watson’dan yardım istemesi ile ortaya çıkmıştır. Watson o sırada binanın başka bir ucunda bulunmaktadır ve sesi ahizeden duymuştur. Bu gelişmenin üzerine Bell çalışmalarını genişleterek bir yıl sonra telefonun patentini aldı.

Telefonu geliştiren ise Thomas Edison oldu. Edison gramofonun habercisi olan fonografı icat etmesi ile telefon icadı farklı aşamalara kadar ulaşmış ve bugün ki şeklini almıştır.

1878’li yıllarda yaşanan bu gelişmeler o zamanlarda kabul görmemiş ve çok tepki görmüştür. Daha sonra Fransız Bilimler Akademisi profesörlerinden Du Moncel’in Edison’un son buluşuna destek vermek amacı ile düzenlediği toplantı sonucunda icadın insanlara tanıtılması ve gerçekleştirilen konuşma gösterisi sonucunda insanların sevgi ve saygısını kazanmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.