The Usual Suspects | Olağan Şüpheliler

The Usual Suspects | Olağan Şüpheliler

Bryan Singer’in yönetmenliğini yaptığı filmin senaryosunu Christopher McQuarrie yazmıştır.Filmin başrollerini Stephen Baldwin, Gabriel Byrne, Benicio Del Toro, Kevin Pollak,Kevin Spacey ve Chazz Palminteri paylaşıyor.Film,patlayan bir teknede bulunan 27 ceset ve 91 milyon dolarlık uyuşturucu parasıyla ilgili Roger ‘Verbal’ Kint’in(Kevin Spacey) polis sorgusuna alınmasıyla başlar.

the usual suspects

Kint karmakarışık bir anlatımla suç ortaklarının o gemide ne işi olduğunu anlatması ve o anlattıkça olayların daha da içinden çıkılmaz bir hal almasıyla devam eder.Kint’in anlattıklarından yola çıkarak tüm olaylar bir kişi üzerinde yoğunlaşır,Kaizer Soze!Film akılda kalıcı replikleriyle de dikkat çekiyor.

“Keaton doesn’t believe the God, but he has fear of it.I believe in the God, but my only fear is Kaiser Soze” ”Keaton tanrıya inanmaz ama ondan korkar ben ise tanrıya inanırım fakat benim tek korkum Kaiser Soze’dir bunlardan biri. Film Akademi Ödülleri’nde McQuarrie’ye En İyi Senaryo,Kevin Spacey’ye de En İyi Yardımcı Erkek Ödüllerini getirmiştir.Özellikle kurgusu ve senaryosundaki gerilimler ve sıradışı sürprizlerle mutlaka izlenmesi gereken bir başyapıt.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.