Tıbbi Mümessil nedir? Ne iş yapar?

Tıbbi Mümessil nedir? Ne iş yapar?

Mümessil satış temsilcisi anlamında tıbbı mümessili ise daha çok ilaç tanıtım ve satışı anlamında kullanılmaktadır. Tıbbı mümessiller ilaçların işlevlerini çok iyi bilmeli doktorunda hastalarına o ilacı reçetelerine yazmalarını sağlamak için kendi firmalarının reklamlarını yaparak çalışmaktadır. Eczaneler için de reçetesiz verilebilecek ilaçları pazarlaması için promosyon çanta ve eczane dolabı gibi firmanın ücretsiz hediyelerini vermektedir.

Mümessilin hem pazarlama yeteneği iyi olmalı hem de ikna kabiliyeti iyi olmalıdır. İyi bir mümessil firmanın ürünlerini sattıkça maaşının yanında bir de ek komisyon alabilir. Mümessiller hastanelerde ilaçlarını tanıtım pazarlamaları için kendilerine ayrılan sürede orada bulunup tanıtım yapmaları gerekiyor. Eskiden olduğu gibi her zaman hastaneye ilaç tanıtımı yapmak için girilmiyor şimdi verilen sürede ilaç tanıtımı yapılıyor. Hastanelerde durum özetle böyle iken eczanelerde böyle bir süre sınırlaması yoktur ve istenildiği zaman gidip ilaç tanıtımı yapılabilir.

Eczaneler SSK (sosyal sigortalar kurumu) ile anlaşmasından, hastalarında eczanelerden ilaç almasının artmasından sonra mümessiller için eczaneler daha çok önem kazanmışlardır. Eczanelere gerekli görüldüğü taktir de fotokopi ihtiyaçlarını karşılamak için ilaç firması tarafından fotokopi makinası dahi alındığı olmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.