Trans yağ nedir?

Doymuş yağdan ziyade doymamış yağ asidi olarak bilinen trans yağlar, hem tekli hem de çoklu doymamış yağ olarak bilinmektedir. Bu tür yağlar, son zamanlarda ki araştırmalara dayanarak bakıldığında insan sağlığı için olumsuz etkileyecek şekildedir. Kanda ki kolesterol düzeyini arttırmaya yönelik olarak etkisi yoğun şekilde olmasından dolayı hiçbir bireye tavsiye edilmez!

trans yağ nedir

trans yağ nedir

Kanda ki kolesterolün belli düzeyini arttıran bu trans yağlar, ilerleyen zamanlarda kalp sağlığınızla ilgili olumsuz sonuçları da beraberin de getirir. İnsan sağlığı açısından alınması önerilmeyen trans yağlar, aynı zamanda damarın tıkanıklığını açan – önleyen HDL kolesterolünün seviyesinin de azalmasında en etkili rol oynar. Bununla beraber damarları tıkayan LNL kolesterol seviyesini de arttırır.

Böylelikle trans yağlar, vücuda girmesiyle beraber damar tıkanıklığını da beraberinde getirir. Bu tür ciddi rahatsızlıkların da oluşması sonrasında da trans yağların bir diğer adı zamanla damar tıkayıcı olarak bilinmeye başlanmıştır.

Trans yağlar, günümüzde hazır yiyecekler (fast food) hazırlanışında en çok kullanılan yağlardır. Nedeni ise piyasada trans yağların diğer yağlara göre daha uygun fiyatta olmasından dolayıdır. Günümüzde de ülkemizde fast food tüketimi maalesef günden güne arttığından dolayı bu yağların da gençler tarafından alınması oldukça problemli bir durumdur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.