Tüberkülin testi nedir

Bir kimse tüberküloza yakalanacak olursa, vücudu tüberküloz bakterilerine karşı bir miktar savunma gücü kazanır. Hastalık tamamen iyileşse de yine bu direnç devam eder.

Tüberkülin testi nedir

Tüberkülin testi nedir

Öldürülmüş tüberküloz basillerinden elde edilen bir madde olan tüberkülinden çok az bir miktar deriye ovularak sürülürse veya hafifçe çizilmiş derinin üzerine konursa vücut, savunma güçlerinin yardımıyla, bu yabancı maddelere karşı kendini korur ve 72 saat sonra bir dayanıklılık belirtisi olarak deride bazı değişiklikler görülür.

Bunlara tüberkülin reaksiyonu denir. Hiç tüberküloz geçirmemiş kişilerde bu tepki görülmez, yani hastalara özeldir. Tüberkülin reaksiyonunun geçerli olması, o hastanın tüberküloz geçirmekte olduğuna veya eskiden geçirmiş ve iyileşmiş olduğuna işarettir.

Tüberkülozun iyileşen bir hastalık olduğunu hiç bir zaman unutmamak gerekir. Ancak ne kadar erken teşhis edilir ve tedavisine ne kadar erken başlanırsa hastalık o kadar çabuk iyileşir.

Tedavi ancak doktor tarafından uygulanmalıdır. Mikropların ilaca alışmasını önlemek için doktor birden çok ilaç verebilir. Tedavide iyi beslenmenin önemi de büyüktür.

Güneş banyosu, doktora sormadan yapılmamalıdır, bazı durumlarda akciğer tüberkülozunda tamamıyla ters etki yaptığı halde, belli vakalarda tavsiye edilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.