Tv İzlemenin Çocuklara Etkisi

TV çocukların yaşamlarını etkileyen en yaygın medya kollarından biridir. 2003’te yürütülen ‘Kids Take on Media’ adındaki ankete göre; üçüncü ve onuncu sınıflar arası Kanadalı erkek ve kız çocuklarının %75’i için TV izlemek günlük bir aktivite.

TV izlemenin çocuklar üzerine yaptığı etki birçok etmene bağlıdır. Bu faktörler arasında, ne kadar TV izlendiği, çocukların yaşları ve karakterleri, TV’yi kendi başlarına ya da yetişkinlerle beraber izlemeleri ve ebeveynlerinin, çocukların TV’de gördükleriyle ilgili konuşması bulunur.

TV izlemenin çocuklara olan negatif etkisini minimize etmek için önemli olan nokta, TV’nin çocuklar üzerinde ne tür etkileri olabileceğini anlamaktan geçer. Aşağıda endişe edilebilecek birkaç alanı bulabilirsiniz:

the image

Şiddet:

Geçen 20 senede yapılan yüzlerce çalışma, şiddet içeren programların çocukları ve gençleri nasıl etkilediğini inceledi. Direkt sebep-sonuç ilişkisi kurmak zor olsa da, çocukların TV’de gördükleri şiddet içerikli sahnelere karşı oldukça hasara açık olduğu konusunda git gide büyüyen bir fikir birliği mevcut.tv izle – canlı tv – radyo dinle

Araştırmacılar TV’de şiddette karşı çocuk tarafından verilebilecek 3 muhtemel tepkiyi tanımlamış durumdalar:

 • Yükselen korku “acımasız ve korkutucu dünya” sendromu:

Çocuklar, özellikle kızlar, TV’de dramatize edilen şiddet sahnelerinden ve şiddet eyleminin kurbanlarından etkilenmeye meyillilerdir. TV izlerken karşılaştıkları bu tür şeyler onların çevrelerinden korkmaya başlamalarına sebep olabilir.

 • Gerçek hayattaki şiddete duyarsızlaşma:

Şiddet içeriği en fazla olan TV şovlarından bazıları çocuk filmleri ve çizgi dizilerdir. Bu şovlarda şiddet eğlenceli bir şekilde gösterilir ve şiddetin sonuçlarına pek nadiren yer verilir.

 • Artan agresif davranış:

Bu başlık özellikle genç çocuklar için geçerlidir. Bu dönemde çocuklar TV’de şiddet içerikli şovları ve filmleri izledikten sonra agresif davranışlar göstermeye meyillidirler.

Aileler aynı zamanda çocuklarının haber bültenlerinde neler gördükleri konusuyla da yakından ilgilenmelidirler. Gerçek olaylara verilen korku tepkisi çocuğun yaşı büyüdükçe artar ve gerçek ve kurgu ayrımı daha rahat bir şekilde yapılır.

Tv İzlemenin Çocuklara Etkisi” üzerine 3 yorum

 1. gaye dedi ki:

  oğlum sabahtan akşama kadar çizgi filim izliyor. içinde çok fazla şiddet içeren çizgi filimlerde var. nasıl mani olabileceğimi bilemiyorum.

 2. halide dedi ki:

  Çocukların hepsi böyle galiba. kırk sefer söylememe rağmen seyrederken sanki televizyonın içine girecek. gözlerinin bozulmasından korkuyorum.

 3. destan dedi ki:

  televizyonlarda son zamanlarda çocukların seyredebileceği tarzda programlar kalmadı ki. çocuklar yatana kadar doğru dürüst bir şey seyredemiyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.