Vicdani ret

Yıllardır ülke gündeminde yer edinen Vicdani ret konusunu bir çok vatandaşın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine gitmesi ile son bulmuştu. İstemeyenin askere gitmemesini salık veren bu uygulama bir çok Avrupa ülkesinde uygulansa da Türkiye’de uygulanmıyor.

Neredeyse her Avrupa Birliği ilerleme raporunda yer verilen bu sorunla ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin Türkiye’yi suçlu bulduğu bir çok dava bulunmakta. Ancak bağlı bulunduğumuz Avrupa Birliği İnsan Hakları Mahkemesi kararlarını henüz uygulamış değiliz.

Vicdani ret

Vicdani ret

Vicdani ret konusunda 2006 yılında Aihm’e başvuran Osman Murat Ülke’nin lehine mahkeme Türkiye’yi haksız bulmuş ve 11 bin euro tazminat ile birlikte Vicdani Ret uygulamasının Türkiye’de yerleştirilmesini istemişti.

Bugüne kadar Vicdani Ret ile ilgili bir ilerlemede bulunmayan Türkiye’ye mahkemeden Aralık ayına kadar ilerleme kaydetmesi yönünde uyarı geldi. Türk makamlarının bu konuda ne yapacağı henüz bilinmiyor.

Ancak vicdani ret yerine askerlik süresinin kısalması yönünde çalışmalar olduğu biliniyor. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin üçüncü maddesine göre çoğu Avrupa ülkesinde vicdani ret bir hak olarak kabul görüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.