volkswagen

Volkswagen Geçmişi Bir Kenara Bırakmalı

Yatırımcılar geçmişinin hatalarına odaklanmaktansa Volkswagen’in elektrikli taşıt üretim konusunda yarışa katılmasını ve ileri teknoloji geliştirmelerinde daha fazla yer alması gerektiğini düşünüyor. Bu nedenle grup Kaliforniya Hava Kaynakları Kuruluna şirketi bu konuya yöneltmesi için öneride bulundu. Dizel skandalı ile büyük olay yaratan Volkswagen için cezalar ve kısıtlamalar iyi fikir gibi görünse de, çevreci teknoloji grubu durumu iyi yönde kullanılabilecek bir fırsat olarak görüyor. Bu nedenle Elon Musk ve onunla aynı fikirde olan temiz çevre yatırımcıları, Kaliforniya Hava Kaynakları Kuruluna geçmişe takılı kalmaktansa bunu sıfır kirlilik üreten arabalara odaklanma konusunda bir fırsat olduğu görüşünü iletti.

Volkswagen İçin Hazırlanan Plan

Bu bağlamda VW için 5 adımlık bir plan hazırlandı. İlk olarak şirketi hali hazırda satışı gerçekleşmiş emisyon oranı yüksek olan araçlardaki sorunun düzeltilmesine zorlamamak yer alıyor. Diğer iki adımda ise Volkswagen’in sıfır emisyonlu araç geliştirme departmanının geliştirilmesi var. Bu iki adım içerisinde elektrikli arabaların geliştirilmesi önemli yer tutuyor.

volkswagen

volkswagen

Dördüncü adım ise diğerlerinden oldukça ilginç. Kaliforniya Mahkemesinin şirketten alacağı tazminatın Araştırma Geliştirme Laboratuvarlarına veya şehrin sınırlarına dikilecek ağaçlara ayrılması gerektiği yönünde. Kurula gönderilen mektubun sonunda ise bir şirketin sıfır karbondioksit salınımlı araç üretme konusunda hile yapamayacağı da belirtilmiş.

Son adımda ise, Volkswagen’e bu hedefleri gerçekleştirebilmesi için biraz esneklik verilmesi yer alıyor. Musk ve diğer yatırımcıların konu üzerinde verdikleri örnek ise 1990 dizel kamyonet skandalındaki devletin aldığı karar. O yıllarda taşıtların piyasadan geri toplatılması yerine, devlet karbondioksit salınımına ilişkin yasaları çıkarma konusunda işleri hızlandırma yoluna gitmişti. Volkswagen ise şimdiden elektrikli araç üretiminde hızlanarak bu adımları yerine getirmeye başladı bile.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.