Winrar nedir

Türkçe dil desteği sağlamasıyla beraber Dünyanın her bir yanında kullanımı rahat ve kolay olan Winrar, günümüzde sabit disk içerisinde bulunan verilerinizin daha az yer kaplaması için üretilmiş, yaygın bir programdır. Birçok insan tarafından sıkıştırma konusunda en iyisi olarak bilinen hatta bu şekilde kabul edilen Winrar sayesinde sizlerde kullanımı basit olması sayesinde dosyalarınızın sıkıştırılarak daha az yer kaplamasını sağlayabilirsiniz.

Eugene Roshal tarafından yazılan bu Winrar yazılımı ilk piyasaya düşme tarihi 1995 yılıdır. Dünyanın her yanında Winrar sayesinde birçok insan işini görmekte olup, sabit disklerinde yeterli alanının yetmemesi sorununu çözmek için sıkıştırma aracılığıyla dosyalarını sıkıştırmaktadır.

Sıkıştırabildiği en önemli formatlar: CAB, TAR, BZ2, ISO, LZH, JAR, GZ, ARJ

Genelde insanların kullanmakta olduğu WinZip yazılımı da oldukça iyi bir yazılımdır. Ancak sıkıştırma potansiyeli olarak hangisinin daha iyi olduğuyla ilgili karşılaştırılma yapıldığında en iyisi Winrar görülmektedir.

Windows işletim sistemi içerisinde de ayrıca klasörlere sağ tıklayarak Winrar seçeneğinin bulunduğu seçeneğe tıklayıp buradan tek tık ile sıkıştırma işleminizi dosyanızın boyutuna göre saniyeler içerisinde gerçekleştirebilmektesiniz. Günümüzde aynı zamanda internette dosya paylaşım sitelerinde hem sunucuda fazla yer kaplamaması için hem de dosyayı indirmek isteyenlerin daha hızlı şekilde dosyayı indirebilmeleri için genelde Winrar kullanılarak sıkıştırma işlemi yapılmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.