Wma formatı nedir

Açılımı “Windows Media Audio” olan wma formatı, Microsoft’un 2000 yılında mp3 ün rakibi olarak ürettiği bir medya formatıdır. Dosya uzantısı “.wma” dır. Mp3 e göre sıkıştırma oranı düşüktür.

Wma formatı nedir

Wma formatı nedir

Ancak mp3 kadar yaygınlık sağlamıştır. Bunun nedeni Windows media player’ın Müzik cdlerini bilgisayara kaydetme işini otomatik olarak üstüne alması ve bilgisayara kaydedilen ses dosyalarının wma formatında olmasıdır.

Diğer formatlardan en büyük farkı telif hakkı ile korunan şarkıların kopyalanmasını önleyen Digital Right Management yani Dijital Hak yönetimi sistemidir.

Wma ortamı bugün müzik çalarların çoğu tarafından desteklenmemektedir. Telif hakkı ile korunan Wma ları çalmak için internet bağlantısı gerekir. Bir sunucuya bağlanan dosya çalmak için yetki alır.

Ancak bu da sorunlu bir sistemdir. Çoğu zaman Microsoft un yetki veren servisi sorunludur ve yetki vermediği için dosya dinlenemez. Bazı müzik uzmanları wma nın mp3ten daha kaliteli ses verdiğini iddia etse de bu ortalama bir müzik dinleyicisinin anlamasının zor hatta imkansız olduğu bir farklılıktır.

Wma formatı nedir” üzerine bir yorum

  1. cevdet dedi ki:

    ben bu wma dosyasına mp3 e nasıl çevirebilirim 7610 telefon kullanıyorum wma çalmıyor sadece mp3 çalıyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.