Yalan söylemek zorlaşıyor

Bradford Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar ve üretilen makineye göre bir insanın günümüzde yalan söylemesi doğrultusunda yüzünde ki farklılıklara göre yalan söylediği ya da söylemediğiyle alakalı olarak tahminler yapılabilmektedir. Makinenin amacı, kamera yardımıyla göz çevresinde ki kan akışının kontrolüne bakarak duruma göre yalan söyleyip söylemediğini ölçmesidir.

Ayrıca sadece bunlarla değil yalan konuşan bireyin kaç defa yutkunduğundan kaç defa gözlerini kırptığına, dudaklarını ısırmasına kadar her çeşit verilerin kayıt altına alınarak bilgisayara aktarılması sağlanıyor. Araştırmalara göre bu makinenin %70’lik bir oranda yalan söyleyen insanların başarılı şekilde bulduğu açıklanmıştır.

yalan söylemek zorlaşıyor

yalan söylemek zorlaşıyor

İngiliz araştırmacılar, yaptıkları bu makineleri sayesinde bundan böyle havaalanlarında kullanacaklarını ve böylelikle oluşacak herhangi bir durumunda yalan söyleyip söylemediklerini makineye bakarak kontrol edeceklerini açıkladı. Ancak bu konu da ciddi bir yaptırımın olması ve İngiltere’de yürürlüğe girmesi için %70’lik oranın ortalama olarak yüzde 90’a çıkartılmasıyla beraber tekrar denemelere başlanacağı da bildirildi.

İşe yaraması halinde İngiltere’de bulunan göçmenlik bürolarıyla polis merkezlerine de bu makinelerin verilerek gerekli kullanım alanlarının yaygınlaştırılması, yalan söyleyen insanların çok daha hızlı ve kolay bulunması hedeflenmeye başlamıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.