Yeni nesi anti-alerjik çamaşır makineleri

Yapılan araştırmalara göre 2001-2010 yılları arasında çamaşır makinelerine yönelik araştırma ve geliştirme çalışmalarında yoğunluk yeni ürünlerde tasarruf elde etmeye verilmiştir.

Bu dönemde üreticiler tarafından geliştirilen teknolojiler, 7 kg çamaşırı yıkayabilmek için gerekli toplam elektrik tüketimini %58, su tüketimini de %62 azaltabilmiştir. Eğer Türkiye’de tüm hanelerdeki eski beyaz eşyaların yerine A enerji sınıfındaki beyaz eşyalar kullanılırsa, 150 milyon metreküp su tasarrufu sağlanabilecektir.

anti-alerjik çamaşır makineleri

anti-alerjik çamaşır makineleri

Beyaz eşya pazarından %30 pay sahibi olan (420 milyon TL) çamaşır makinalarında şirketler arası rekabet arttı. Bu sebeple firmalar rekabette öne çıkabilmek için tüketicilerin farklı ihtiyaçlarına yönelik yıkama programları ve ek yenilikler geliştirmeye başladı.

Düşük sıcaklıkta, az deterjan kullanan ve enerji tüketimini asgariye indiren ürünlerin yanı sıra kumaşın cinsi ve çamaşırın kirlilik seviyesine göre kendisini programlayan, her seferde haznesine deterjan konmasına gerek kalmayan, yıkama süresini kısaltan, alerjenleri yok eden ürünler de piyasaya sürüldü.

Bazı firmaların yıkanan çamaşırı tanıyan, bazı makinelerin 12 dakikada yıkama kabiliyeti olması, kırışıklık azaltma özelliğinin geliştirilmesi, bir seferde konulan deterjanla 40 kez çamaşır yıkanmasının sağlanması, kıyafet ve kumaşlardaki alerjeni (alerjiye yol açan maddeler) yok eden anti-alerjik sistemin uygulamaya konması dikkat çekicidir.

Bu rekabet ve çeşitlilik tüketiciyi seçiminde zorlar hale gelmiştir. Onlarca ürün arasından ihtiyacına uygun ve ekonomik olanı seçmek için çoğu zaman satın almadan önce bir ön araştırma yapma ihtiyacı hissedilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.