Yüksek topuk giyinmenin zararları

Tüm dünyada kadınların gözdesi olan topuklu ayakkabılar, alımlı ve seksi bir görünüm yaratırken aslında vücudumuza ve özellikle bacaklarımıza büyük zararlar veriyor. Topuklu ayakkabı bacaklarda oluşan varisin en önemli nedenidir. Varis kanı kalbe ve akciğere tekrar taşıyan toplardamarların tedricen genişlemesi olarak adlandırılır. Varisler hem ağrıya hem de kötü bir görünüme yol açar.

yüksek topuk

yüksek topuk

Topuklu ayakkabı ile uzun süreli ayakta kalmak, temposu yüksek çalışma koşullarında çalışmak varis oluşumu için uygun ortamı oluşturur. Çevremizde birçok kadın topuklu ayakkabıdan başka ayakkabı giyemediğini, düz taban ayakkabılarla düşeceğine söyler. Fakat uzmanlar mümkün mertebe daha az topuklu ayakkabı giyilmesini öneriyor.

Çıkarıldığında ise spor ayakkabılarla yarım saatlik yürüyüşler yapılmasını ve ayak bileklerini çalıştırmaya yönelik egzersizler yapılması konusunda uyarıyorlar. Ucuz ve kalitesiz topuklu ayakkabılar hem varise hem de bel ve omurga bozukluklarına davetiye çıkardığından tercih konusu dahi yapılmaması gereken ürünlerdir.

Topuklu ayakkabılar gerçekten hoş görünümünün yanında bazı dezavantajları barındırıyor. İleride büyük bir sorun yaşanmaması için bayanların bu küçük hususları gözden kaçırmaması ve gündelik hayatına uygulaması gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.