Yunanistan neden battı

9 milyon insanın yaşadığı sınır komşumuz Yunanistan bugünlerde ekonomik açıdan iflas haberleri ile uyanıyor. 2003 yılında Euro bölgesine alınan ülke 2009 yılında 300 milyar doların üstünde borç açıklaması ile tüm dünya piyasa otoritelerini şaşırttı.

Daha sonra ortaya çıkan bilgilere göre Imf dahil bir çok kurumda bu çöküşün işaretlerini çok önceden alınsa da müdahale edilmedi. Ülkede arka arkaya patlak veren Bakan ve Manastır skandalları aslında çoğu şeyi özetliyordu. Bir çok Yunan Manastırı AB’den aldıkları destekle dünyanın en zengin manastırları olmuşlardı.

Yunanistan neden battı

Yunanistan neden battı

2010 yılı bütçesini açıklayan Yorgo Papandreu, acil olarak 55 milyar dolara ihtiyaçları olduğunu açıklayınca ülkede birden panik havası başladı. Yunanistan AB ortaklarına bu para için başvurdu ancak yanıt alamadı.

Krizin Euro’yu etkilemesi ve batışın İtalya ile Portekiz’e sıçrayacağı iddiası AB’yi harekete geçirdi. Ab Yunanistan’a kesin uyması istenen bir talimat mektubu ile bir miktar kredi verdi. Ancak kredinin bir yardımı olmadı. Şu an Yunanistan’ın kısa süre içinde iflası bekleniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.